TÜDÖKSAD Çelik Komitesi Toplantısı Yeni Dönemde İlk Defa Yüz Yüze Gerçekleşti

Komite toplantımız Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Mehmet Özalp ve Silvan Sanayi ev sahipliğinde 14 Haziran günü gerçekleşti.

Toplantının ilk gündem maddesinde, Genel Sekreter Serter Koray Hatipoğlu Derneğimizin faaliyetlerinin yanı sıra sektörü yakından ilgilendiren konularla alakalı kamu nezdinde bulunulan girişimleri paylaştı.

Sonrasında, ilerleyen döneme dair küresel ekonomik görünüm ve gelecek öngörüleriyle ilgili uluslararası kurumlar tarafından yayınlanan analizler ve dosyalar irdelendi.

İkinci maddede, Komite üyeleri 2022 yılının ilk yarısını değerlendirerek döküm sektörünün ve döküm alıcılarının güncel pozisyonlarını konuştu ve genel ekonomik gidişatı değerlendirdi.

Özellikle artan enerji ve hammadde maliyetleriyle birlikte, son dönemde oldukça hızlanan Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Vergisi gelişmelerine dikkat çekildi.

Karbon ayak izi ile ilgili ölçüm ve stratejik yol haritası çalışmalarının ağırlığının artacağı; TÜBİTAK’ın öncülüğünde hazırlanan ve TÜDÖKSAD’ın girişimleriyle DÖKÜM başlığı açılan Demir-Çelik katkı formunun doldurulmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Söz konusu Katkı Formuna verilecek geri bildirimlerle, kamu kurumlarının Ar-Ge ve yenilik, yatırım, üretim, dış ticaret ve benzeri destek ve teşviklerinde sektörümüze de öncelik verilmesi sağlanacağı için 4 Temmuz'a kadar açık olacak olan formun doldurulması önemle rica edildi.

Katkı Formu Linki: https://anket.tubitak.gov.tr/index.php/129568?lang=tr

Toplantı Komite Üyelerinin yukarıda bahsedilen hususlara paralel seminer taleplerinin ve gelecek dönem TÜDÖKSAD Çelik Komitesi çalışmalarına dair beklentilerinin paylaşımıyla son buldu.

Toplantı sonrasında Silvan Sanayi ve Körfez Döküm fabrika gezisi yapılarak komite üyeleri ile beraber akşam yemeğine geçildi.

 

 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

189

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı