AB’de Otomobil Satışları Haziran’da Sert Gerilemesini Sürdürdü

Avrupa'da otomobil satışları yıl içindeki düşüş trendini sürdürerek Haziran'da da sert geriledi.

Avrupa'da yeni araç kayıtları yüzde 7.9 düşerek 1.49 milyona geriledi. Yeni araç piyasasındaki düşüş yılın ilk altı ayında yüzde 3.1'e ulaştı.

Avrupa Otomotiv Üreticileri Derneği tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre, satışlar Aralık’tan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirerek yüzde 7.9’lük gerileme ile 1.49 milyona indi. Fransa ve İspanya’daki düşüşler yüzde 8'in üzerinde gerçekleşirken, Almanya ve Birleşik Krallık’taki satışlar sırasıyla yüzde 4.7 ve 4.9 azaldı.

Sanayi grubu Haziran’daki düşüş için ay içindeki daha az çalışma günlerini sebep gösterirken, zayıf durum sektördeki sıkıntılı havaya katkıda bulundu. Araç satışlarındaki düşüşler böylece 2019’un başlangıcından bu yana yüzde 3.1 seviyesine ulaştı.

Daimler geçtiğimiz hafta geri çağırma maliyetleri ve dizel araçlardaki emisyon sorunları sebebiyle sadece bir yıl içinde dördüncü kar uyarısını yaptı. Mayıs ayında BMW ana otomotiv bölümünde son on yılda ilk kez zarar açıkladı.

EY Danışmanlık ortaklarından Peter Fuss, “Zor bir ikinci yarının önündeyiz. Gelecek aylarda yeni araç piyasası için ufak pozitif uyarıcılar beklenebilir” şeklinde görüş bildirdi.

 

 

Kaynak:(BloombergHT)

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

189

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı