AB DESTEKLİ CHROMAFOR PROJEMİZİN 2. ULUSLARARASI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

AB Destekli CHROMAFOR Projesinin 2. Uluslararası Değerlendirme Toplantısına Katıldık

TÜDÖKSAD olarak ortağı ve aynı zamanda kalite yönetim faaliyetlerinden sorumlu olduğumuz AB destekli Erasmus+ projesi CHROMAFOR’un 2. Uluslararası Değerlendirme toplantısı 5-6 Ekim tarihlerinde İtalya’nın Milano kentinde gerçekleşti.

Projenin İtalyan ortaklarından AFOL Metropolitana kurumunun ev sahipliği yaptığı toplantıya; İspanya’dan AFV/FEAF İspanyol Dökümcüler Birliği ve Fondo Formación Euskadi (Euskadi Eğitim Fonu), İtalya’dan diğer ortak Università Telematica Internazionale UNINETTUNO, Hollanda’dan Inthecity Project Development temsilcileriyle birlikte ülkemizi ve Derneğimizi temsilen Genel Sekreterimiz S. Koray Hatipoğlu ve İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ Cihangir Şen katıldı.

Proje başlangıcının yapıldığı 23 - 24 Şubat tarihlerinde gerçekleşen ilk görüşmenin sanal ortamda olması dolayısıyla Milano’da gerçekleştirilen bu toplantı proje ortaklarının yüz yüze tanışması ve fikir alışverişlerinde bulunması açısından çok önemli bir fırsat oldu.

Toplantı gündemi içerisinde ilk olarak; döngüsel ekonomi konsepti içerisinde yeni bir insan kaynağı yönetim modeli ve buna yönelik sanal bir eğitim modülü geliştirilmesini amaçlayan projenin iş planı içerisinde şimdiye kadar yapılan çalışmalar gözden geçirildi.

İspanyol ve İtalyan temsilcilerle birlikte TÜDÖKSAD’ın dökümhane yöneticileri, insan kaynakları yöneticileri, döngüsel ekonomi konusunda bilgi sahibi uzmanlarla yaptıkları mülakatlar ve literatür araştırmaları sonucunda ortaya çıkan “Metal Döküm Sektöründe Geleceğin Döngüsel İnsan Kaynakları Yönetimi Modeli” temalı ulusal raporlar değerlendirildi.

Ulusal raporlardan elde edilen veriler ve çıkarımlar neticesinde “Geleceğin İnsan Kaynakları Yöneticileri” için gerekli profesyonel profillerin çerçevesi üzerinden fikir alışverişleri yapıldı ve CHROMAFOR Eğitim Modülü Müfredatı üzerinde son detaylar netleştirildi.

Sonraki aşamada ise eğitim modülü içerisinde yer alacak materyallerin formatına karar verileceği ve tüm ortakların katkılarıyla hızlıca materyallerin oluşturulmasına başlanacağı ifade edildi.

Diğer yandan CHROMAFOR projesinin odağındaki “Döngüsel İnsan Kaynakları Yöneticileri” için belirlenen rehber doküman ve kriterler neticesinde her ülkeden seçilen 2 rol model için video röportaj çalışmalarının hızlıca gerçekleştirilmesine karar verildi.

Söz konusu rol modeller ve video röportaj planlamasıyla ilgili çalışmalarını planlanandan önce netleştiren TÜDÖKSAD; üyelerinin İK yöneticileri arasından belirlediği 2 rol model yönetici ile video röportajlarını Kasım ayı içerisinde gerçekleştirmek için görüşmelerde bulunacağını belirtti.

Toplantının sonraki oturumunda İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ C. Şen, proje faaliyetlerinin kalite yönetimi açısından değerlendirilmesi noktasında şu ana kadar TÜDÖKSAD tarafından gerçekleştirilen anketler ve elde edilen verileri içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Proje koordinatörleri ve temsilciler tarafından ilgiyle takip edilen sunum sonrasında tüm katılımcılar paylaşılan verilerle birlikte projeye sağladığı önemli katkılar için TÜDÖKSAD’a teşekkür ettiklerini belirterek proje çıktılarının merakla beklendiğini ifade etti.

Oldukça verimli geçen toplantı sonucunda tüm katılımcılar ilk defa bir araya gelmekten ve projenin gidişatı hakkındaki duydukları heyecanı vurgulayarak ev sahipliği için İtalyan ortaklara bir kez daha teşekkür etti.

Bir sonraki Uluslararası Değerlendirme toplantısının 1 - 2 Mart 2022 tarihlerinde Hollanda’nın Rotterdam kentinde gerçekleştirmesine karar verildi ve fotoğraf çekimi sonrasında toplantı sona erdi.

Daha fazla bilgi ve gelişmelerden haberdar olmak için proje web sayfasını ziyaret edebilir ve Linkedin hesabını takip edebilirsiniz:

Web: https://chromafor.eu/  

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/chromafor/

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

176

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı