Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Aralık 2023 Ayı Açıklandı

Süregelen belirsizlikler 2024 yılı için sanayicileri endişelendiriyor: FISI 90 endeks puanına düştü.

Geçtiğimiz Aralık ayında, Avrupa Döküm Sektörü Eğilim indeksi (FISI) kayda değer bir düşüş göstererek 90 puana geriledi. Bu düzeltme Kasım ayında gözlemlenen olumlu gelişmeyi ortadan kaldırırken, endeks 1.6 puanlık bir düşüşle bir önceki ay 91.6 iken 90.0'a geriledi.

2024'e girerken döküm sektörünün zorluklarla karşılaşmaya devam ettiği görülüyor. Ocak ayında 103,1 endeks puanı ile yıla başlayan FISI, şimdi yüksek enerji fiyatları, jeopolitik gerilimler ve çatışmalar, (vasıflı) işgücü kıtlığı ve hammadde bulunabilirliğine ilişkin belirsizlikler gibi süregelen zorlukların etkisini yansıtıyor. Bu faktörler toplu olarak Avrupa'daki dökümhaneler üzerinde önemli bir baskı oluşturuyor.

Döküm sektörü, süregelen bu olumsuzluklarla mücadele etmesine rağmen kayda değer bir dayanıklılık sergiliyor. Avrupa'nın dört bir yanındaki dökümhaneler zorlukların üstesinden gelmekte ve olumsuzluklar karşısında uyum sağlama kabiliyetlerini ortaya koymakta. Avrupalı politika yapıcıların sübvansiyon ve desteklerinin yokluğunun sektörün yükünü artırdığını belirtmek gerekiyor. Buna karşılık, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki rakipler kendilerini nispeten avantajlı bir konumda bulmakta ve bu alanlarda daha az zorlukla karşılaşmaktalar.

Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) ise Aralık ayında -0,45 endeks puanı olarak gerçekleşti. Bu, BCI’in üst üste altıncı kez kritik eşik olan 0 endeks puanının altında kaldığına işaret ediyor. Kasım ayında -0,39 olan endeks bir kez daha 0,06 puan azaldı. Önceki ay olduğu gibi bu ay da negatif BCI, ihracat sipariş defteri seviyelerindeki duruma bağlanabilir. Orta Doğu ve Ukrayna'da devam eden jeopolitik gerilimler bu gelişmede önemli bir rol oynuyor.

 
 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

194

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı