Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Haziran Ayı Açıklandı

Haziran 2021: Kriz yönetimi stratejileri etkilerini gösteriyor

Haziran ayında Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi (FISI), art arda yedinci ayda toparlanmaya devam etti. 1,3 puanlık artışla endeks 109,6 değerine ulaştı. Mevcut iş durumlarına dair olumlu değerlendirmelerin itici güç olduğu gözlenirken önümüzdeki altı aya ilişkin beklentiler ise yüksek seviyelerdeki seyrini koruyor.

Avrupa dökümhanelerinin en çok parça tedarik ettiği sektörlerin yılın ilk yarısında değişken performanslar göstermesi bunun yılın ikinci yarısında da devam edeceğine işaret ediyor. Otomotiv endüstrisi, yarı iletken tedarikindeki problemlerden dolayı üretim tahminlerini aşağı yönlü güncellerken, makine imalat sanayilerindeki toparlanmanın bir kaç ay öncesine göre daha güçlü olduğu görülüyor. Üretim planlaması noktasında esnek stratejiler uygulayabilen ve müşterileriyle sağlıklı iletişim kuran dökümhaneler bu süreçten kazançlı çıkarken tüm gelişmelerin büyük bir sakinlikle takip edilmesi büyük önem taşıyor.

Aynı zamanda, Avrupa Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) de art arda 13. ayda iyileşmeye devam ederek Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 0,22 puanlık artış endeksi 1,71 puanlık rekor seviyeye taşıdı. Mevcut iş durumları, rekor sipariş miktarları doğrultusunda genel olarak olumlu değerlendiriliyor. Önümüzdeki aylarda satış fiyatlarında yükseliş ve yüksek istihdam bekleniyor.

Eğilim indekslerini görüntülemek için tıklayınız.

*FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki mevcut iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

*BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır. (Detaylı bilgi için: www.caef.eu)

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

189

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı