Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Mart 2023 Ayı Açıklandı

Mart 2023: Piyasalardan farklı sinyaller...

Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi (FISI), Mart ayında 1,73 puanlık düşüş kaydederek endeksi 105,9 puana geriledi. Bu, geçen yılın Ekim ayından bu yana ilk negatif ayrışmaya işaret ediyor.

Son dönemdeki olumlu trendin ardından mevcut durumdaki düşüş tüm malzeme gruplarını etkiliyor. Mevcut iş durumu değerlendirmesi, önümüzdeki altı aya ilişkin beklentilerden daha büyük bir baskı altında. Dökümhanelerin en önemli müşteri endüstrileri kısmen farklı pazar sinyalleri gösteriyor. Genel mühendislikte siparişler hala çok yüksek seviyedeyken, yeni siparişler aylardır gözle görülür şekilde düşüyor. Bu arada, otomotiv endüstrisinde üretim, uluslararası tedarik zincirlerinin gevşemesi nedeniyle tarihi düşük hacimlerden toparlanıyor.

Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) Mart ayında da seviyesini koruyor. 0,01 puanlık düşüş endeksi 0,70 puana getiriyor. Genel olarak, önümüzdeki aya ilişkin satış fiyatı beklentileri bir önceki aya göre geriliyor.

Eğilim indekslerini görüntülemek için tıklayınız.

*FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

*BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır. (Detaylı bilgi için: www.caef.eu)

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

202

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı