Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Temmuz Ayı Açıklandı
Temmuz 2021: Yaz durgunluğu mu yoksa gerileme işaretleri mi?

Temmuz ayında Avrupa Sektörel Eğilim İndeksi (FISI) tam bir yıldan bu yana ilk kez düşüş kaydetti. 0,8 puanlık düşüş endeksi 108,7 değerine getirirken hem mevcut durum hem de önümüzdeki altı aya ilişkin beklentiler, Avrupalı dökümhaneler tarafından bir önceki aya göre biraz daha olumsuz değerlendiriliyor. Bu gelişme henüz net bir gerilemeyi temsil etmese de özellikle yüksek hammadde fiyatları ve lojistikte süren sıkıntılar, otomotiv sanayinde yaşanan duruşlar metal döküm sektöründeki gidişatı olumsuz etkileme potansiyeline sahip.
 
Bu göstergeler siparişlerin iyi gitmesi durumunda dahi toparlanmadaki aşamaların kırılgan olduğunu etkileyici bir şekilde gözler önüne seriyor. Bunun yalnızca yükselişte bir kesinti mi yoksa toparlanmanın önümüzdeki aylarda ivme kaybedeceğine dair bir işaret mi olduğunu söylemek için henüz erken olduğu ifade ediliyor. Krizden çıkış süreci devam ettikçe şu anda bir nebze gündemden düşmüş olan endüstriyel dönüşümün zorlukları da dökümhaneler tarafından tekrar hissedilmeye başlanacak.
 
Aynı zamanda, Ticaret Eğilim İndeksi (BCI), Temmuz ayında rekor seviyeye ulaşan iyileşme trendini sürdürüyor. 0,20 puanlık artış endeksi 1,90 puanlık rekor seviyeye taşıdı. Mevcut iş durumu, AB ve AB dışı ülkelerden gelen sipariş seviyelerinin mükemmel olması nedeniyle genel olarak olumlu değerlendiriliyor. Bu çerçevede istihdam beklentileri parametresi ise Aralık 2017'de olduğu gibi 1985'te kayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
 
Eğilim indekslerini görüntülemek için tıklayınız.

*FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki mevcut iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

*BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır. (Detaylı bilgi için: www.caef.eu)
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

189

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı