Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Yetkilileriyle Yeşil Düzenlemeleri Görüştük

TÜDÖKSAD ve ASO temsilcileri 30 Nisan 2024 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Mete Bumin ve ilgili daire başkanları ile yapıcı görüşmeler gerçekleştirdi.

TÜDÖKSAD ve Ankara Sanayi Odası girişimleriyle, metal döküm endüstrisinde sürdürülebilirlik ve yeşil uygulamaları teşvik etme çabalarını ileri taşımak için önemli bir adım atıldı.

ASO desteğiyle düzenlenen toplantıya Derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Arda Çetin, Genel Sekreterimiz Tunçağ C. Şen, ASO Döküm Komitesi Meclis Üyesi Berat Darçın ve ASO Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Yaman katıldı.

Toplantıda, TÜDÖKSAD ve ASO temsilcileri, metal döküm sektörünün Yeşil Varlık Tebliği taslağı konusundaki bakış açılarını ve ihtiyaçlarını dile getirdiler. Sürdürülebilir uygulamalar için elverişli bir ortamın oluşturulmasının önemini vurgulayarak, endüstriye özgü zorlukların üstesinden gelmek ve iş birliğini teşvik etmek amacıyla ortak bir çalışma platformunun oluşturulmasını önerdiler.

BDDK'dan gelen yanıt son derece olumlu oldu ve gelecekteki iş birliği ve ortak girişim fırsatlarını keşfetme konusunda karşılıklı taahhütlerde bulunuldu. Uygulama III Daire Başkanı Dr. İlker Koç ve Strateji Geliştirme Daire Başkanı Berk Mesutoğlu sektörün ihtiyaçları noktasında veri temelli çalışmalar yapılmasının çok faydalı olacağını ve buna BDDK olarak açık olduklarını belirttiler.

Bu olumlu yaklaşım, metal döküm sektörünün çevresel sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü ve yeşil dönüşüm konusundaki kararlılığını daha da güçlendirdi.

TÜDÖKSAD olarak, Yeşil Mutabakat, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ve Yeşil Varlık Tebliği ile ilgili çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

 
 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

200

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı