CastForge Sektördeki Önemini Artırıyor

CastForge Döküm ve Dövme İşleme Fuarı'nın üçüncü edisyonu başarı ile tamamlandı ve büyüme trendini sürdürdü. 4-6 Haziran 2024 tarihleri arasında Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen fuar sektör temsilcileri için olumlu bir atmosfer yarattı.

Bu yılki fuara, başta Almanya, Türkiye ve İtalya olmak üzere 31 ülkeden 491 firma katıldı. Bu, bir önceki etkinliğe göre %39'luk önemli bir artışa işaret ediyor. Sergi alanı ise 9,654 metrekareye ulaştı. Uluslararası temsilciler, fuarın başarısı konusunda hemfikir olduklarını ifade ettiler ve bu büyümenin sektöre olan talebin bir göstergesi olduğunu belirttiler.

Türkiye’den fuara TÜDÖKSAD ile birlikte 60 firma katıldı. Bu firmaların 29 tanesi Derneğimizin Üye Dökümhanelerinden oluşuyordu. TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Esat Kutmangil, Murat Canbaz ve Cenk Denizci; Dernek Genel Sekreterimiz Tunçağ Şen ve İşletme Müdürümüz Seyhan Tangül ile birlikte stantları ziyaret ederek üyelerimiz ve ülkemizi fuarda temsil eden firmalarla görüştü.

Ayrıca, Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Kaçar ve Ticaret Ataşeliği birimi standımızı ziyaret ederek Genel Sekreterimiz Tunçağ Cihangir Şen'den fuar ve sektör hakkında bilgiler aldı.

Türkiye Metal Döküm Sektörünü tanıtmak amacıyla üye dökümhanelerimiz ve tedarikçi üyelerimiz ile birlikte oluşturduğumuz “CastForge Özel Ekini” fuar boyunca ziyaretçilerimizin beğenisine sunduk.

Ziyaretçi Profili

Bu yılki CastForge'a toplamda 4,286 ziyaretçi katıldı ve bu, önceki fuara göre %20'den fazla bir artış anlamına geliyor. Genel olarak, ziyaretçilerin %37'si Almanya dışından 45 farklı ülkeden geldi.

En fazla ziyaretçinin geldiği ülkeler arasında İtalya, Fransa, Avusturya, Türkiye ve İsviçre bulunuyor. Ziyaretçilerin %84'ü, satın alma ve tedarik zincirlerinde karar verici mevkilerde olduklarını belirtti.

Bu yılın fuarında dikkat çeken bir diğer konu, ziyaretçilerin geniş bir yelpazede sektörel çözümler arayan profesyonellerden oluşmasıydı.

Sürdürülebilir tedarik zincirleri oluşturulması fuarın önemli odak noktalarından biri oldu. Katılımcı firmalar, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtarak uluslararası iş bağlantıları kurma fırsatı buldular.

Fuar organizatörleri bir sonraki CastForge'un 9-11 Haziran 2026 tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurdu.

Organizasyonun büyüme trendini sürdürmesi ve sektörün ulaştığı kapasitenin sergilenmesi açısından önemli bir platform olmayı devam ettirmesi bekleniyor.

 
 
 
 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

202

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı