Çemaş Döküm,Bifacial Güneş Enerjisi Santrali’ni Hizmete Açtı

Çemaş Döküm Sanayi A.Ş.’nin Kırşehir’deki fabrika arazisinde yaklaşık 80 dönümlük alanda kurduğu Bifacial Güneş Enerjisi Santrali’nde elektrik üretimine başlandı. 2 milyon 868 bin dolara mal olan tesisin, şirketin yıllık enerji tüketimi giderlerini 800 bin dolar azaltması bekleniyor.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding iştiraklerinden Çemaş Döküm Sanayi A.Ş., Bifacial (çift yüzeyli) Güneş Enerjisi Santrali’ni (GES) hizmete açtı. Şirketin Kırşehir’deki fabrika sahası içinde, 80 dönümlük alanda kurduğu 6 MW’lık son teknoloji GES tesisinin kabulü, TEDAŞ heyetince yapıldı. 2 milyon 868 bin dolara mal olan tesis, döküm fabrikasının gündüz saatlerinde tükettiği elektrik enerjisini güneş panelleriyle üretecek.

Işık: “Önemli bir kilometre taşı olacak”

Santral yatırımının Çemaş’ın sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşması yolunda önemli bir kilometre taşı olacağını belirten Işıklar Enerji ve Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, “Hizmet verdiğimiz tüm sektörlerde yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmayı amaçlıyoruz. Üretim aşamalarımızda ve iş süreçlerimizde çevreci bir yaklaşım benimsiyoruz” dedi.
Işık, hizmete alınan GES ile Çemaş’ın döküm faaliyetlerindeki ergitme safhasında yer alan indüksiyon ve döküm ocaklarında kullanılan yüksek miktarlardaki elektrik enerjisi maliyetlerini düşüreceklerini de sözlerine ekledi.

 

(Kaynak: MakinaHaber)

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

192

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı