Dökümcülere Özel OSB

Ankara Sanayi Havzası’nda yer alan Dökümcüler İhtisas OSB, Ankara’da bulunan tüm döküm sanayicilerini bir araya toplayacak ve daha modern koşullarda çalışabilmelerini sağlayacak.

Ankara’nın cazibe merkezi olması ve 100 bin kişiye istihdam sağlayacak bir üretim üssü haline gelmesi planlanan Ankara Sanayi Havzası, yakın bir gelecekte döküm sektörüne de ev sahipliği yapacak. Temelli’de; Anadolu OSB, Başkent OSB ile ASO 2. ve 3. OSB’lere komşu bir konumda yer alan Ankara Dökümcüler İhtisas OSB, Ankara’da bulunan tüm döküm sanayicilerini bir araya toplayacak ve daha modern koşullarda çalışabilmelerini sağlayacak. OSB, alanında ilk İhtisas OSB olma özelliğini taşıyor.

245 HEKTAR ALANDA KURULUYOR

2006’da yer seçimi yapılan ve 2009’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Ankara Dökümcüler İhtisas OSB’nin 245 hektar alan üzerine kuruluyor. OSB’nin 74 hektarlık birinci etabında 65 parsel, 19 hektarlık ikinci etabında ise 33 parsel olması planlanıyor.

Alt yapı çalışmaları devam eden Ankara Dökümcüler İhtisas OSB’de elektrik altyapı yapım işi; içmesuyu, atıksu, drenaj, yağmur suyu, yol altyapı inşaatları ile doğalgaz dağıtım şebekesi yapım işi tamamlandı. 10 BİN İSTİHDAM SAĞLAYACAK Orta ve büyük ölçekli dökümhanelerin faaliyet göstereceği Ankara Dökümcüler İhtisas OSB’de okul, laboratuvar, arıtma tesisi gibi donatı alanlarına yer verilecek. OSB’nin 10 bin civarında kişiye istihdam sağlayacağı tahmin ediliyor.

 

(Kaynak:Sanayi Gazetesi)

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı