Dünya Döküm Zirvesi Gerçekleşti

WFO tarafından 8-9 Kasım 2018 tarihlerinde İtalya'nın Roma şehrinde düzenlenen Dünya Döküm Zirvesi 18 ülkeden 106 katılımcıyı bir araya getirdi.Tüm dünyadan sektörün farklı paydaşlarının temsilcileri iki gün boyunca sektörün kendi coğrafyalarındaki durumunu ve küresel döküm sektörünün gidişatını değerlendirme fırsatı buldu.Aynı zamanda organizasyon kapsamında oldukça geniş bir yelpazede yapılan sunumlar büyük ilgi gördü.

10 konuşmacının yer aldığı programda genel hatlarıyla, Alman Sanayi Bankası tarafından hazırlanan döküm sektörü ile döküm alıcısı sanayi kollarının gelecek dönem projeksiyonları, etkisi her geçen gün daha fazla hissedilen dijital dönüşüm ve otomasyon teknolojileri ile yeni nesil dijital fabrikalar için geliştirilen siber güvenlik uygulamaları büyük ilgi gördü. Ayrıca, WFO tarafından hazırlanan global döküm sanayi raporu, alüminyum döküm alanında görülen artış trendi, havacılık sanayinde kullanılan alaşımlar, döküm sektöründe yönetici koçluğu, tarım makinaları sektörünün genel durumu ve enerji verimliliği uygulamaları hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Amerikan Dökümcüler Derneği (AFS) yeni dönem yönetim kurulu başkanı ve Dotson Iron Castings firması sahibi Jean Bye'in, geçtiğimiz yıl dökümhanede yaşanan yangın felaketi sonrasında, tüm çalışanlar ile birlikte tesisi yeniden ayağa kaldırma sürecinde gerçekleştirdikleri çalışmalar ve ekip ruhu hakkında yaptığı konuşma da büyük dikkat çekti.

WFO yetkililerinin aktardığına göre, ilk kez gerçekleştirilen bu organizasyon katılımcılar tarafından oldukça başarılı bulundu ve zirve sırasında yapılan anket büyük bir çoğunluğun bu zirvenin tekrarlanması gerektiğini düşündüğünü gösterdi. Buna göre 2020 yılında yeni bir zirvenin düzenlenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye en kalabalık katılımcı gruplarından biriydi. Bu durumun tüm katılımcılar tarafından fark edildiği ve takdir gördüğü gözlerden kaçmadı. Başta Derneğimizin ve Denizciler Dökümcülük Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Umur Denizci olmak üzere, Ay Döküm, Cevher Jant, Demisaş Döküm ve Ferro Döküm zirveye katılan diğer üyelerimizdi.

Dünya Döküm Zirvesinde yapılan sunumlar için tıklayınız.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

199

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı