İberya Döküm Kongresine Katıldık

30 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihlerinde Madrid, İspanya'da gerçekleşen etkinliğe Genel Sekreterimiz Tunçağ C. Şen panelist olarak katılım sağladı.

İspanyol Dökümcüler Birliği FEAF, İspanyol Döküm İhracatçıları Birliği FUNDIGEX ve Portekiz Dökümcüler Birliği APF'nin organizasyonunu üstlendiği iki gün süren kongrede, İspanya ve Portekiz'deki döküm endüstrisinin mevcut durumu ve geleceği ele alındı.

Kongrenin ilk günü açılış oturumunda, Fynn-Willem Lohe, CAEF Genel Sekreteri, Avrupa'daki döküm endüstrisinin durumunu değerlendirdi ve ardından, Avrupa'nın dört bir yanından gelen döküm endüstrisi temsilcileri, sektördeki son trendler ve zorluklar hakkında görüşlerini paylaştı.

Söz konusu “Avrupa Döküm Sektörünün Geleceği ve Trendler” başlığında düzenlenen panele; Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Polonya, Portekiz döküm birlikleri genel sekreterleri ile ülkemiz adına TÜDÖKSAD Genel Sekreteri Tunçağ C. Şen katılım sağladı.

Panelde konuşan temsilciler, öncelikle kendi ülkelerindeki ekonomik durumu ve döküm sektörünün istatistiklerini paylaştılar. Daha sonra, Avrupa döküm endüstrisinin karşılaştığı zorluklar ele alındı. Enerji, hammadde ve iş gücü gibi konularda zorluklar olduğu ve önümüzdeki yıllarda sektörün zor bir sürece gireceği belirtildi. Bu zorluklar arasında, iklim değişikliğiyle mücadele, dijitalleşme ve otomotiv endüstrisindeki yapısal değişimler de yer aldığı vurgulandı.

Panelde ayrıca, Avrupa döküm endüstrisinin iş gücü üzerine yaptığı çalışmalar tartışıldı. Genel Sekreterimiz Şen, TÜDÖKSAD'ın eğitim programları ile sektör çalışanlarının yetkinlik düzeyini artırdığını, gençlik projeleri ile yeni nesli sektöre çekmeyi amaçladığını ve Dökümhane Akademi ile Türkçe döküm teknolojisi alanında eğitim kaynaklarına erişimi kolaylaştırdıklarını aktardı. Bu şekilde, döküm endüstrisinin sürdürülebilirliği ve rekabet gücünün artmasına katkıda bulunduklarını vurguladı.

Panel, döküm endüstrisinin sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığını artırmaya ve sektördeki yenilikçi uygulamaları teşvik etmeye yardımcı oldu.

İlk günün akşamında düzenlenen akşam yemeğinde sektör mensupları sosyalleşme imkanı buldu ve akşam yemeğinde de keyifli tartışmalar devam etti.

İki günlük kongrede, endüstriye yönelik zorluklar ve fırsatlar tartışılmaya devam edildi. Yetenek çekme ve tutma, Avrupa Yeşil Mutabakatının etkisi, Avrupa'da enerji piyasasının geleceği gibi konular ele alındı.

Kongre, endüstri profesyonelleri için fikir alışverişi yapma ve geleceğe yönelik çözümler üretme açısından büyük bir fırsat sağladı.

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı