İMMİB Döküm Sektör Toplantısı

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nce belli dönemlerde düzenlenen Döküm Sektör Toplantısı 24 Ekim 2019 Perşembe günü İMMİB Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya üyelerimizden Trakya Döküm, Demisaş Döküm, Ayzer Döküm, Kutes Döküm, Ayhan Metal, Anadolu Döküm ve Ertuğ Metal firmalarının temsilcileri ile birlikte Tüdöksad’ı temsilen Genel Sekreterimiz S. Koray Hatipoğlu ve İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ C. Şen katıldı.

Toplantıda ilk olarak; İMMİB tarafından döküm mamullere ilişkin GTİP kodları ve ihracat rakamları değerlendirildi. Rakamların görece olarak sektörün toplam istatistiklerinin altında olması değerlendirildi ve bu konuda çalışma yapılması önerildi. Derneğimiz tarafından yayınlanan istatistikler göz önüne alınarak; Tüdöksad’ın esas aldığı GTİP kodları ile İMMİB arasında bir çalışma yapılması, çıkarılacak yeni listeye göre ihracat rakamlarının tekrar irdelenmesi kararlaştırıldı.

Sektörümüz ile ilgili istatistiklerin miktarsal olarak doğruluğunun artması ile birlikte bu tip organizasyonlarda ayrılacak fonların ve desteklerin de artacağı belirtilerek konunun önemi vurgulandı.

Sonrasında, sektör temsilcileri farklı ülkeler ile olan ihracat süreçlerinde yaşanan sorunları ve gözlemlerini dile getirdi. Dünya genelinde yaşanan ticaret savaşları, uygulanan gümrük tarifeleri ve Brexit gibi ticaretimizi derinden etkileyebilecek hususlar masaya yatırıldı.

Son olarak, temsilciler ile birlikte sektörel ticaret heyeti düzenlenmesi istenen ülkeler ve grup katılımı düzenlenmesi istenen uluslararası fuarlar da görüşülerek önümüzdeki dönemde yapılacak faaliyet üzerinde görüş alış verişi yapıldı ve yol haritası çıkarıldı.

24 - 27 Şubat 2020 tarihlerinde İtalya’ya düzenlenecek olan ve duyurusu geçtiğimiz günlerde yayınlanan “İtalya Döküm Sektörü Sektörel Ticaret Heyeti” organizasyonu sonrasında Fransa ve İskandinav ülkelerine ziyaret yapılması fikirlerinin görüşüleceği belirtildi.

Başvuruları devam etmekte olan İtalya Döküm Sektörü Sektörel Ticaret Heyeti için ilgili başvuru formunu ve dökümanları buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı