İran’ın Metal Sektörlerine Yönelik ABD’nin Aldığı Yaptırım Kararları

Beyaz Saray, İran’ın Demir, Çelik, Alüminyum ve Bakır sektörlerine yönelik uygulanacak yaptırımlarla ilgili Başkanlık Kararının 8 Mayıs’ta imzalandığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ”İran rejiminin petrol dışı ihraç geliri en yüksek kaynakları olan demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerine yönelik yaptırım kararlarını içeren başkanlık kararını imzalıyorum” şeklindeki ifadesi ile söz konusu karar 8 Mayıs’ta yürürlüğe girdi. 

Bu doğrultuda, İran ile yapılacak demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörleri ile ilişkili her türlü mal ve hizmet ticareti, tüm ihracat ve ithalat işlemleri ile finansal işlemler yaptırım kapsamına giriyor. Bu alanlarda faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlarla, her ne türde olursa olsun ortaklık gerçekleştiren kişi ve kuruluşların yanı sıra söz konusu sektörlere yönelik finansal işlem gerçekleştiren veya bunların kolaylaştırılmasına aracılık eden tüm uluslararası finans kuruluşları da yaptırım ve ambargo ile karşı karşıya kalabilecek.

8 Mayıs 2019 tarihli karar uyarınca, herhangi bir yaptırıma maruz kalmadan mevcut faaliyetlerin sonlandırılması için 90 günlük bir geçiş süreci öngörülüyor. Ancak bu süre içinde, kararda tanımlanan faaliyetlerden birini başlatan kişi ve kuruluşlar, geçiş süreci içinde de olsa söz konusu yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecek.

Başkanlık Kararı ile ilgili genel açıklama ve bilgilendirme OFAC (Amerika Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi) tarafından, web sitesinin sıkça sorulan sorular bölümünde yayınlandı. Söz konusu bilgilendirme yazısının Türkçe çevirine buradan ulaşabilirsiniz.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

194

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı