Kullanılmış Döküm Kumlarının Geri Kazanımıyla İlgili Karayolları Genel Müdürlüğü ile Toplantı Gerçekleştirdik

Kullanılmış döküm kumlarının, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de ekonomik girdiye dönüştürülmesi, sektörümüzün bu konuda yaşadığı sorunların hafifletilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız toplantıların devamında bu kez Karayolları Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. 12 Eylül 2019 tarihinde yapılan görüşmede Genel Sekreterimiz S. Koray Hatipoğlu ve Çevre Komitemizin Başkan Vekili Gözde Seçil Bulut, Genel Müdürlüğün Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığına bağlı Üstyapı Geliştirme Şube Müdürü Muhammet Komut ile bir araya geldi.

Yurt dışı kullanım uygulamaları ve bu alanda yapılmış mevzuat düzenlemelerini içeren raporlarımızı sunduğumuz toplantıda, ABD Çevre Ajansı’nın, Tarım Bakanlığı ve Ohio Devlet Üniversitesi katkılarıyla hazırladığı 2014 tarihli “Kumla İlişkili Uygulamalarda Kullanılmış Döküm Kumlarının Risk Değerlendirmesi” raporundan veriler paylaştık.

Söz konusu rapora göre kullanılmış döküm kumları ‘doğal toprakta bulunana benzer metal konsantrasyonuna sahip değerli bir endüstriyel yan ürün’ olarak tanımlanmış ve aynı zamanda Amerikan Devlet Otoyolları ve Ulaşım Yetkilileri Kurumu (AASHTO) tarafından kullanımına onay verilmiş.

Şube Müdürü Sayın Muhammet Komut da konuyla ilgili olarak, geri dönüşüme önem verdiklerini; kumum karayolları uygulamalarında kullanımına yönelik çalışmaların AR-GE projesi haline getirilip yürütülebileceğini; bunun için de öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay alınması gerektiğini bildirdi.

Bakanlıkla buna yönelik mevzuat düzenlemelerine yönelik çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü kendilerine ileterek, bu konuda ilerleme kaydettikten sonra tekrar ziyaret edeceğimizi belirttik.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

189

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı