Metal Döküm Sektörümüzün İran İle İşbirliği Olanakları

İran metal döküm sektörü ile işbirliği olanakları konusunda Abbasabad Döküm Kümesi ve İran Yüksek Teknoloji Türkiye Merkezi (IHTTC) yetkilileriyle Dernek Merkezimizde, 13 Eylül 2019 tarihinde bir toplantı gerçekleştirdik.

İran’ın önemli sanayi kümelerinden biri olan ve bünyesinde önemli sayıda dökümhane bulunduran Abbasabad Döküm Kümesi üst düzey yetkilileri ile TÜDÖKSAD merkezinde bir araya gelindi.
Ülkemizde metal döküm alanında faaliyet gösteren kuruluşlar hakkında bilgi talep eden ve ortaklık arayışında olan yetkililere; Dernek İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ C. Şen tarafından Türkiye Döküm Sektörü, ihracat potansiyeli, üretim ve kıymet istatistikleri ile üye kuruluşlarımız hakkında bilgi veren kısa bir sunum yapıldı.

Firma yetkilileri ortaklık arayışının temel amacının; döküm endüstrisi nezdinde, uygun teknoloji partnerleri ile müşterek çalışmalar yapabilmek olduğunu belirterek sektörümüzün nitelikleri ve özellikleri hakkında bilgi aldı. Sonrasında Abbasabad Döküm Kümesi'nden Sayın Arman Amirsoleimani (Küme Geliştirme Uzmanı) küme üyelerinin profili hakkında paylaşımda bulundu. Özellikle ham döküm yerine bitmiş ürün tedarikçisi haline gelerek ihracatı arttırma konusundaki çalışmalarına vurgu yaparak, küme olarak ortak işleme merkezi ve test laboratuvarları kurma konusunda araştırmalar yaptıklarını belirtti.

Toplantıda Genel Sekreterimiz Koray HATİPOĞLU ve İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ Cihangir ŞEN bilgi paylaşımı sonrasında küme yetkililerinin sorularını cevapladı.
Firma ile ilgili daha fazla bilgi talebi bulunan üyelerimiz [email protected] adresinden İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ Cihangir Şen'e ulaşabilirler.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

189

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı