Sektörel G.T.İ.P. Kodlarının Guncellenmesı Talebımız Kabul Edildi

Derneğimiz hem TOBB bünyesindeki G.T.İ.P. Çalışma Grubu hem de kurum olarak resmi makamlar ve çatı kuruluşlar nezdinde yürüttüğü girişimlerde önemli bir başarı sağladı. Açılmasını ve güncellenmesini talep ettiğimiz tüm kodlar Resmi Gazetenin bugünkü (30.12.2021) sayısıyla yayınlanan 2022 Türk Gümrük Tarife Cetveliyle birlikte resmen yürürlüğe girdi.

Bilindiği gibi, ülkemizdeki mevcut Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları (GTİP) sektörel ürünlerimizin malzemesi ve/veya üretim yöntemlerinin tanımlanması konusunda yetersiz kalmaktaydı.

Bu sebeple, kara ve deniz taşıt sektörü başta olmak üzere, beyaz eşya, hidrolik, inşaat ve makine sektörlerine parça üretmekte olan sektörümüzün ihracatının (ve bu alandaki ithalatın) en önemli bölümü otomotiv veya makine teçhizatı GTİP numaraları altında gerçekleşmekte ve bu durum sektörümüzün ihracatının doğal olarak gerçek rakamının çok çok altında hesaplanmasına neden olmaktaydı.

Ayrıca, İlave Gümrük Vergisi düzenlemelerinde, diğer istatistiki çalışmalarda ve ticari politikaların oluşturulmasında sektörümüz için kısıtlayıcı durumlar meydana gelmekteydi.

TÜDÖKSAD olarak TOBB bünyesinde faaliyet gösteren Döküm Sanayi Meclisi ile birlikte konuyla ilgili resmi makamlar ve çatı kuruluşlar nezdinde başlattığımız çalışmalarımız nihayet sonucuna ulaştı ve sektörümüz adına çok kıymetli kazanımlar elde edildi.

Buna göre; mevcut GTİP kodlarının sektörümüz özelinde ana ve alt pozisyonlarda boşluk kalmayacak şekilde yeniden düzenlenmesine ve gerekli olan ürünlerimiz için metal döküm olduklarını belirginleştirecek yeni tanımlar açılmasına yönelik taleplerimiz ilgili makamlar tarafından işleme konuldu.

Resmi Gazetenin bugünkü (30.12.2021) sayısıyla yayınlanan 2022 Türk Gümrük Tarife Cetveliyle birlikte de resmen yürürlüğe girdi.

Yeni açılan ve güncellenen GTİP kodlarını aşağıdaki dosyalarda inceleyebilir ve 2022 Türk Gümrük Tarife Cetvelini İSE şu linke tıklayarak görüntüleyebilirsiniz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/12/20211230M1-1.pdf

Yeni açılan kod listesi

Güncellenen kod listesi

2022 Türk Gümrük Tarife Cetvelinin tüm sektörümüz adına faydalı olmasını diliyoruz. Konuyla ilgili gelişmeleri sektör paydaşlarımıza duyurmaya devam edeceğiz.

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

176

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı