Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi Yönetmeliği Kapsamında Kayıtlar 30 Kasım’da Tamamlanıyor

İklim Değişikliği Başkanlığı tarafından, “EK-1 Faaliyet Kategorileri” özelinde mevzuat kapsamına girecek demir ve çelik döküm üreticilerinin tespiti açısından yapılan değişiklik sektör paydaşlarıyla paylaşılmıştı.

Bakanlık tarafından ilgili mevzuat kapsamında dökümhanelere yönelik yapılacak değerlendirmelerde; “Kapasitesi 2,5 ton/saat ve üzeri, sürekli döküm de dahil olmak üzere pik demir ve çelik üretimi (birincil ve ikincil ergitme)” kriterinin de ele alınacağı açıklandı.

Değişikliği takiben kapsama giren döküm tesisleri için; izleme planlarının oluşturulması, Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS), Sera Gazı Emisyonları İzleme ve Raporlama ve Merkezi Elektronik Doğrulayıcı Sistemlerine (MEDAS) kayıt yapılması için 30 Kasım tarihine kadar süre bulunuyor.

Ayrıca, hazırlıklar kapsamında, 23 Kasım 2023 Perşembe günü üye tesislerimiz için mevzuat, prosedürler ve hesaplamalarla ilgili Dernek merkezimizde bir seminer düzenledik.

17 Firmanın katılım sağladığı etkinlik, katılımcılar için oldukça verimli geçti.

TMGD Danışmanlık firmasından Seda Gümüş; sera gazı mevzuatı mevcut durum analizi, sera gazı emisyonları izleme planının oluşturulması, kaynak akışlarına ait veri toplama, kaynak akışlarına ait hesaplama faktörleri hesaplanması, yıllık sera gazı emisyonlarının hesaplanması, izleme planı için gerekli olan belgelendirmelerin yapılması, entegre çevre sistemi üzerinden emisyon raporu hazırlanması konulardan paylaşımlar gerçekleştirerek katılımcılarımızın sorularını yanıtladı.

Sunuma ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Sunum

Kaynak Akış Diyagramı

Onaylı İzleme Planı

Mevzuat kapsamında olması gereken prosedürler

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı