Tedarikçi Komite Toplantısı Gerçekleşti

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Tedarikçi Komitesinin bu yılki ilk toplantısı 9 Nisan Cuma günü video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Komite başkanımız Sayın Adnan Aytekin’in kısa açılış konuşması sonrasında sözü 10 - 12 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleşecek Ankiros/Turkcast fuarlarının mevcut durumu hakkında açıklama yapmak üzere Hannover Messe Ankiros Genel Müdürü Sayın İbrahim Anıl aldı.

İbrahim Anıl Covid-19 pandemisinin ve aşılama sürecinin özellikle Avrupa bölgesinde ve ülkemizde beklentiler doğrultusunda ilerlemediğini, sağlık açısından oluşabilecek tehlikeleri göz önüne alarak fuar katılımcısı kuruluşlarla bir anket gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yapılan anketten çıkan sonuçların 21 Nisan Çarşamba günü firma Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirileceğini ve nihai kararı duyuracaklarını belirtti.

Sonrasında, Dernek Genel Sekreteri Serter Koray Hatipoğlu güncel Dernek faaliyetlerine, metal döküm sektörünün ve döküm alıcısı endüstri kollarının mevcut durumlarına dair bir sunum gerçekleştirdi.

Dernek Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Umur Denizci söz alarak; Hannover Messe Ankiros Genel Müdürü İbrahim Bey’e uzun yıllardır emek vererek büyüttüğü ve sektöre ciddi katkıları olan özenli fuar çalışmaları için teşekkür etti. Ayrıca, Covid-19 pandemisi nedeniyle Ankiros/Turkcast Fuarları ve bu yılsonunda Ankara’da yapılması planlanan TÜDÖKSAD 3. Ulusal Döküm Kongremizin tarihlerinin netleşememesi nedeniyle sponsorluk konusunun bir süreliğine ertelendiğini ve gelişmeler doğrultusunda tekrar gündeme getirileceğini belirtti.

Sunum sonrasında toplantıya katılan tedarikçi üyelerimizin yetkilileri sözü alarak pandemi süreci ve yılın geri kalanıyla ilgili beklentileri değerlendirdi ve ülkemizin şu ana kadarki süreçte geldiği konuma dikkat çekti. Özellikle yurtdışından ülkemize kayan döküm siparişlerinin giderek arttığı vurgulanarak diğer ülkelere göre avantajlı konumda olduğumuz belirtildi. Hammadde ve lojistik fiyatlarındaki artışların seyrinin sektörün gelecek dönem performansında belirleyeceği olacağı da altı çizilen noktalardan biri oldu.

Dilek ve temenniler dile getirildikten sonra toplantı sona erdi.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.