Tedarikçi Komite Toplantısı Gerçekleşti

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Tedarikçi Komitesinin bu yılki son toplantısı 21 Aralık Pazartesi Günü video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk olarak Dernek Genel Sekreteri Serter Koray Hatipoğlu hem metal döküm sektörünün hem de döküm alıcısı endüstri kollarının yıl sonu mevcut durumlarına dair bir sunum gerçekleştirdi. Son çeyrekte döküm alıcısı sektörlerdeki ve özellikle otomotiv sanayindeki toparlanma ve ekstra talep neticesinde siparişlerin arttığını belirterek, yakalanan bu ivmenin yeni yılda devam edip etmeyeceğine dair tahminleri ve hazırlanan raporlara dair önemli verileri paylaştı.

Sunum sonrasında toplantıya katılan tedarikçi üyelerimizin yetkilileri sözü alarak pandemi süreci ve gelecek yılla ilgili beklentileri değerlendirdi ve ülkemizin şu ana kadarki süreçte geldiği konuma dikkat çekti. Özellikle yurtdışından ülkemize kayan döküm siparişlerinin giderek arttığı vurgulanarak diğer ülkelere göre avantajlı konumda olduğumuz belirtildi. Hammadde fiyatlarındaki artışların seyrinin sektörün gelecek dönem performansında belirleyeceği olacağı da altı çizilen noktalardan biri oldu.

Son bölümde, ülkemizde sadece Şile’deki üretim sahalarından sağlanabilen döküm kumunun tedariğine yönelik tehditlere dikkat çekilerek; kum ocaklarının maden ruhsat sürelerinin devam etmesine karşın Orman İzin Sürelerinin bir yıldan az süresinin kaldığı ve yenilenmediği takdirde Metal Döküm Sektörünün kum ihtiyacının karşılanamayacağı belirtilerek sektörün ithalat yapmak zorunda kalacağı vurgulandı.

Dernek Genel Sekreteri S. Koray Hatipoğlu komite üyelerine konuyla ilgili Derneğimizin bulunduğu resmi girişimleri paylaşarak; konuyu gündeme taşımaya devam edeceklerini ve bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısında da ele alınarak daha yoğun çaba sarfedileceğini aktardı ve toplantı sona erdi.

TÜDÖKSAD Sanayi Kumu Şile Yatakları Bilgi Raporuna web sitemizden ulaşabilirsiniz.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

179

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı

Bize Ulaşın

  • Adres: Ortaklar Cad. Bahçeler Sok. 18 İş Merkezi Kat:4 Mecidiyeköy İstanbul
  • Tel: +90 212 267 13 98
  • Faks: +90 212 213 06 31
  • E-Posta: [email protected]

Copyright © 2018 TÜDÖKSAD. Tüm Hakları Saklıdır.