TÜDÖKSAD AB Yeşil Mutabakatı Çalışma Grubu 2022 2. Toplantısı Gerçekleşti

TÜDÖKSAD AB Yeşil Mutabakatı Çalışma Grubu 2022 yılındaki ikinci toplantısını internet üzerinden gerçekleştirdi.

16 Kasım 2022 Çarşamba günü gerçekleşen toplantımıza 10 değerli üyemizin Çevre & İSG yöneticileri katılım sağladı:

Akdaş Döküm, Asçelik, Cevher Jant, Çelikel Alüminyum, Demisaş Döküm, Döktaş Dökümcülük, EKU Fren Döküm, Erkunt Sanayi, Ferro Döküm ve Prometal.

Dernek Genel Sekreteri S. Koray Hatipoğlu’nun açılış konuşması sonrasında sözü İş Geliştirme Direktörü Tunçağ C. Şen alarak Sınırda Karbon Vergisi Düzenleme Mekanizması hakkındaki son gelişmeler, 6-18 Kasım tarihlerinde Mısır’da gerçekleştirilen COP 27 zirvesi, yeni yayınlanan ISO Net Sıfır Kılavuzu ve güncel gelişmeler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Akabinde grup üyeleri sırayla söz alarak kuruluşlarında konuyla ilgili yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

Grup üyeleri Karbon Ayak İzi ve ayrıca Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması mevzuatı hakkında görüşlerini ileterek, Dernek olarak bu konuda sektörel bir yol haritası hazırlanmasını talep etti.

Toplantı neticesinde aşağıdaki hususlar hakkında fikir birliğine varıldı:

  • Metal döküm sektöründe karbon ayak izi ekosistemi oluşturulması
  • Sürdürülebilirlik ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasıyla ilgili sektörel en iyi uygulamaların toplanması, takip edilmesi ve paylaşılması
  • Sektörümüzü yakından ilgilendiren gelişmeler ve mevzuatlar hakkında TÜDÖKSAD nezdinde ortak iletişim ağı oluşturulması

Bir sonraki adımda, 28 Kasım 2022 Pazartesi günü üyemiz Erkunt Sanayi tesisinde gerçekleşecek TÜDÖKSAD Çevre & İSG Komite toplantısında alınan kararların yüz yüze masaya yatırılarak somut adımlar atılması kararlaştırıldı.

Yapılacak bu çok önemli çalışmaların sektörümüze ışık tutacağı ve sonraki adımlarda genele yayılarak tüm tesislerin katılım sağladığı bir veri tabanı projesine dönüşmesi düşünülüyor.

Buradan hazırlanacak yayınların sektörümüzün için hem resmî kurumlar hem de döküm alıcıları nezdinde değerli bir kaynak olacağını düşünerek çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.

Konuyla ilgili gelişmeleri sektör paydaşlarımıza duyurmaya devam edeceğiz.

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı