TÜDÖKSAD Hammadde Endeksine Ferro Alyaj Göstergeleri Eklendi

TÜDÖKSAD Hammadde Endeksinde bundan böyle Fe-Cr, Fe-Si ve Fe-Mn gruplarına dair referans fiyatlar yer alacak.

Dünya genelinde devam Covid-19 pandemisi küresel ekonomi ve uluslararası ticaret üzerinde de etkisini aynı şekilde sürdürüyor. Metal sektörünün tüm dallarında sanayiciler, hammadde fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışlarla birlikte ithalatta temin ve termin sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Geçen yılın sonundan itibaren Metal döküm sanayimizin en önemli girdileri pik demir ve hurda fiyatlarında anormal artışlar yaşanmaya başlanmıştı.

2021 yılında devam eden bu dalgalanmalar, büyük ölçüde dışa bağımlı olduğumuz pik demir ve yurtiçinde tedariki giderek zorlaşan hurda bazında sanayicilerimizi tedirgin ederken diğer yandan döviz kurlarında yaşanan artışlar da maliyet hesaplamalarını giderek zorlaştırıyor.

Buna ek olarak; bir çok emtia grubunda dünyanın en büyük üreticisi konumunda bulunan Çin'de son dönemde arz talep dengesizliğinden kaynaklanan enerji krizi çok sayıda fabrikada duruşlar yaşanmasına ve bir çok malzeme grubunun tedarikinde olağanüstü daralmalara sebep oluyor.

Bu durum, dünya genelinde tüm endüstri kollarındaki üretim aktivitelerinde olumsuzluklar meydana getirirken metal döküm sanayileri de bundan etkilenmeye devam ediyor.

TÜDÖKSAD; sektörümüzün en kritik girdilerinden ferro alyaj malzeme gruplarında dünya çapında yaşanan tedarik endişelerini ve olağanüstü fiyat artışlarını yakından takip etmeye devam ediyor.

Yaşanan bu artışların TÜDÖKSAD üyeleri tarafından daha net takip edilebilmesi amacıyla Metals-Hub platformuyla bir iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşma çerçevesinde, aylık yayınlanan TÜDÖKSAD Hammadde Endeksinde bundan böyle Fe-Cr, Fe-Si ve Fe-Mn gruplarına dair referans fiyatlar da yer alacak.

Eklenen yeni verilerle birlikte Hammadde Endeksinin Türkiye Metal Döküm Sektörüne daha fazla katma değer yaratacağı öngörülüyor.

Ferro alyaj gruplarını içeren (sf.12-14) güncel Hammadde Endeksi TÜDÖKSAD web sayfasının sadece üyelerinin erişimine açık bölümünde görüntülenebiliyor.

Dosyaya ulaşmak için lütfen tıklayın.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

179

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı

Bize Ulaşın

  • Adres: Ortaklar Cad. Bahçeler Sok. 18 İş Merkezi Kat:4 Mecidiyeköy İstanbul
  • Tel: +90 212 267 13 98
  • Faks: +90 212 213 06 31
  • E-Posta: [email protected]

Copyright © 2018 TÜDÖKSAD. Tüm Hakları Saklıdır.