TÜDÖKSAD Taşıt Komitesi Toplantısı, Erkunt Sanayi'nin Ev Sahipliğinde Ankara'da Gerçekleşti

TÜDÖKSAD Taşıt Komitesi, 5 Aralık Salı günü Ankara'da Erkunt Sanayi'nin ev sahipliğiyle gerçekleşen toplantıyla bir araya geldi.

Toplantıya Ayzer Döküm, Çemaş Döküm, Döktaş Dökümcülük, Ferro Döküm, Kaydöksan, Kutes Metal ve Tunç Model Döküm firmalarının temsilcileri katıldı.

Toplantının ilk gündem maddesi, 2023 yılının değerlendirilmesi ve otomotiv sektörünün genel ekonomik durumu oldu. Özellikle Avrupa döküm endüstrilerindeki son gelişmeler, hammadde tedarik zinciri ve yeni çevre düzenlemeleri ele alındı.

Katılımcılar, Avrupa genelinde üretimin ve otomobil tescil sayılarının pandemi öncesi seviyelere yaklaşmaya başladığını belirttiler.Ancak, elektrikli araçların pazardaki payının artmasının, önümüzdeki yıla dair üretim beklentilerine etki edeceği konusunda görüş birliğine vardılar.

Toplantının devamında, Genel Sekreterimiz Tunçağ Cihangir Şen, geçtiğimiz hafta katıldığı İberya Döküm Kongresi'nde Avrupa Dökümcüler Birliği tarafından yayınlanan son raporu katılımcılarla paylaştı.

Ayrıca, sektörümüzü yakından ilgilendiren, saatte 2,5 ton üretim kapasitesine sahip demir ve çelik döküm tesislerinin Sera Gazı Emisyonları İzleme ve Raporlama sistemine dahil olmasıyla ilgili bilgilendirme yapıldı.

Toplantının ardından katılımcılar, bir fabrika turu gerçekleştirerek firmanın üretim tesislerini yakından inceleme fırsatı buldular ve sonrasında öğle yemeği için bir araya geldiler.

Son bölümde ise Erkunt Sanayi Genel Müdürü ve TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilek Gündüz, tüm katılımcılara teşekkür ederek etkinliği sonlandırdı.

Bu toplantı, döküm alıcısı sektörlerin ve piyasaların mevcut durumlarını değerlendirmek ve sektöre ilişkin yeni gelişmeleri tartışmak amacıyla önemli bir platform sağladı. TÜDÖKSAD Taşıt Komitesi'nin düzenlediği bu tür etkinlikler, sektörümüzdeki iş birliğini ve gelişmeleri desteklemeye devam ediyor.

TÜDÖKSAD Taşıt Komitesi Sunumu

Erkunt Sanayi Taşıt Komitsi Sunumu

 
 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı