TÜDÖKSAD Taşıt Komitesi Toplantısı Gerçekleşti

TÜDÖKSAD Taşıt Komitesi toplantısı 4 Haziran Perşembe günü online olarak gerçekleştirildi.

Toplantının ilk gündem maddesinde, komite üyeleri salgının otomotiv sektörü üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Erkunt Sanayi Yalın Ofis ve Kalite Sistemleri Müdürü Sayın Veysel Durak ’’Covid-19 Sonrasında Dünya Ekonomisi’’ başlığında komite üyelerine bir sunum gerçekleştirdi.

Sonrasında, Genel Sekreter Serter Koray Hatipoğlu Derneğimizin Covid-19 sürecindeki yoğun faaliyetlerinin yanı sıra sektörü yakından ilgilendiren konularla alakalı kamu nezdinde bulunulan girişimleri paylaştı.

Sunumlar sonrasında, komite üyeleri tarafından otomotiv sektöründe 2019 yılında başlayan daralma ve elektrikli araçlara geçiş sürecinin yarattığı etkilerle birlikte hammadde ve enerji maliyetleri ile döviz kurlarındaki artışlara dikkat çekildi.

2020 yılının bir toparlanma dönemi olacağına dair beklentilerin ticaret savaşları, yeni düzenlemeler ve tarifeler, AB bölgesindeki belirsizlikler doğrultusunda tersine döndüğü vurgulandı.

2019 yılı sonlarına doğru Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından otomotiv sanayinin de derinden etkilendiği vurgulanarak; dünya genelinde diğer bir çok sektörde de işletmelerin üretimi durdurma veya yavaşlatma kararı aldığı paylaşıldı.

Toplantı Komite Üyelerinin sektör hakkında izlenimlerinin ve öngörülerinin paylaşımıyla son buldu.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

192

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı