TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İle Bir Araya Geldi

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu, 30 Mayıs günü saat 13:00'de çevrimiçi olarak gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında önemli konuları ele aldı. Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Sn. Prof. Dr. İlker Murat Ar, Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ümit Yasin Güven ve ilgili daire başkanları ile uzmanlar katılım sağladı.

TÜDÖKSAD Genel Sekreteri Tunçağ Şen'in hazırladığı kapsamlı bilgiler, Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Kadir Efe ve yönetim kurulu üyeleri tarafından Sayın Genel Müdür ve Bakanlık temsilcileriyle paylaşıldı. Toplantıda Türkiye metal döküm sektörünün güncel ihtiyaçları ve çözüm önerileri ele alındı.

Görüşülen ana başlıklar arasında sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüme uyum, yerli döküm piki tedariki ve girdi maliyetleri, Şile bölgesi sanayi kumu işletmelerinin orman izinleri sorunu, kullanılan ve kullanılmış döküm kumlarının değerlendirilmesi, mesleki eğitim ve kalifiye iş gücü yer aldı.

Bu önemli toplantı, sektörün ihtiyaçlarını ve karşılaşılan zorlukları Bakanlık yetkililerine doğrudan iletmek ve çözüm yollarını birlikte değerlendirmek adına büyük bir fırsat sundu.

Sanayi Genel Müdürü Sn. Prof. Dr. İlker Murat Ar değerli paylaşımlarda bulunarak sektörümüzün ihtiyaçlarına yönelik hususların not edildiğini ve çözüm önerilerinin hayata geçirilmesine yönelik adımların atılacağını ifade etti.

TÜDÖKSAD olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerimize katılımları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sektörümüzün gelişimi için Bakanlığımız ile iş birliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz. 

Bakanlık yetkililerin toplantıdan ayrılmasından sonra Yönetim Kurulu Üyelerimiz aylık olağan toplantısına devam etti.

Genel Sekreterimiz Tunçağ Cihangir Şen Derneğimizin mevcut faaliyetleri hakkında Yönetim Kurulumuza bilgiler verdi.

25-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen İtalyan Dökümcüler Birliği ASSOFOND’un geniş çaplı Türkiye ziyaret programı hakkında detaylı bilgiler veren Sn. Şen, bu ziyaretin, Türkiye ve İtalya arasındaki sektörel iş birliğini ve kültürel alışverişi pekiştirme açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Toplantının devamın da Sn. Şen 4 – 6 Haziran 2024 tarihleri arasında Almanya – Stuttgart’da düzenlenecek CastForge Döküm - İşleme - Dövme Ürünleri İhtisas Fuarının hazırlılarının tamamlandığını ve Türk Döküm Sektörünü en iyi şekilde temsil edeceklerini paylaştı.

Sonrasında, Tüdöksad Akademi Eğitim Danışmanı Seyfi Değirmenci, TÜDÖKSAD Akademi bünyesindeki seminer ve webinar faaliyetlerine dair bilgiler paylaştı. Akabinde, 19-21 Eylül 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde, ANKIROS 2024 Fuarları ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek olan 12. Uluslararası Döküm Kongremiz oldu. Konu hakkında TÜDÖKSAD Akademi Eğitim Danışmanı Seyfi Değirmenci, Yönetim Kurulumuza bilgiler verdi.

İşletme Müdürümüz Seyhan Tangül Yılmaz; yeni üye başvuruları, üye aidatları, mevcutlar ve tüm mali durum hakkında bilgileri paylaştı.

Yönetim Kurulu üyelerinin görüşleri ve gelecek döneme dair öngörüleri sonrasında bir sonraki Yönetim Kurulu toplantı tarihinin belirlenmesiyle toplantı sona erdi.

 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

200

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı