TÜDÖKSAD Yüksek Basınçlı Döküm Komite Toplantısı Online Gerçekleşti

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yüksek Basınçlı Döküm Komite toplantısı 8 Ekim Cuma Günü video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk olarak Dernek Genel Sekreteri Serter Koray Hatipoğlu olağanüstü koşullar altında devam eden pandemi sürecine dair hem döküm sektöründe hem de döküm alıcısı endüstri kollarında mevcut durum ve beklentilere dair sunum gerçekleştirdi ve Avrupa Dökümcüler Birliği CAEF üzerinden gelen güncel bilgiler paylaşıldı.

Sayın Hatipoğlu, son dönemde gündemin başındaki maddelerden “Paris İklim Anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Vergisi (SKD) Tasarısı” hakkındaki son gelişmeleri irdeleyerek Derneğimizin resmi makamlar ve kamu nezdindeki devam eden girişimleri hakkında bilgiler verdi.

Ayrıca, son dönemde Avrupa Yeşil Mutabakatı ile birlikte çalışmalarını çevre ve sürdürülebilirlik üzerine yoğunlaştıran TÜDÖKSAD’ın, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ortaklığında hayata geçirilen Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu ile işbirliği protokolü imzaladığı paylaşıldı.

Protokol çerçevesinde TÜDÖKSAD üyelerinin Türkiye Materials Marketplace (TMM) girişimine ücretsiz katılma hakkı ve platform tarafından sunulan imkânlardan faydalanma hakkı elde ettiği vurgulandı.

Sonraki gündem maddesinde, TÜDÖKSAD’ın ortağı ve aynı zamanda kalite yönetim faaliyetlerinden sorumlu olduğu AB destekli Erasmus+ projesi CHROMAFOR’un 5-6 Ekim 2021 tarihlerinde İtalya’nın Milano kentinde gerçekleşen toplantısı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Derneğimizi temsilen Genel Sekreterimiz S. Koray Hatipoğlu ve İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ Cihangir Şen katıldığı toplantıda; döngüsel ekonomi konsepti içerisinde yeni bir insan kaynağı yönetim modeli ve buna yönelik sanal bir eğitim modülü geliştirilmesini amaçlayan projenin iş planı içerisinde şimdiye kadar yapılan çalışmaların gözden geçirildiği belirtildi.

Sonraki aşamada eğitim modülü içerisinde yer alacak materyallerin formatına karar verileceği ve tüm ortakların katkılarıyla hızlıca materyallerin oluşturulmasına başlanacağı ifade edildi.

(Daha fazla bilgi ve gelişmelerden haberdar olmak için proje web sayfasını ziyaret edebilir ve Linkedin hesabını takip edebilirsiniz: Web: https://chromafor.eu/ Linkedin: https://www.linkedin.com/company/chromafor/)

Toplantıdan öne çıkan başlıklar arasında Derneğimizin resmi makamlar ve kamu nezdindeki devam eden girişimlerinin yanı sıra; emtia ve lojistik fiyatlarındaki olağanüstü artışlarla birlikte özellikle otomotiv tedarik zinciri içerisindeki darboğazlar ve elektrikli araçlara geçiş sürecine dair son gelişmeler paylaşıldı.

Sonrasında toplantıya katılan yüksek basınçlı döküm gerçekleştiren üyelerimizin yetkilileri sözü alarak pandemi süreciyle ilişkili darboğazlar, uluslararası gelişmeler ve yılın geri kalan bölümüyle ilgili beklentileri değerlendirerek tahminlerini dile getirdi.

Bir sonraki komite toplantısı ve içeriği hakkında öneriler görüşüldükten sonra komite toplantısı sona erdi.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

176

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı