Türkiye, CAEF Yeni Dönem Yönetim Kurulu'nda Yer Alacak

CAEF (Avrupa Dökümcüler Birliği) Genel Kurulu ve yeni dönem Yönetim Kurulu seçimleri, 28 - 30 Eylül tarihlerinde Bulgaristan’ın Sofya şehrinde gerçekleşti. Toplantıya Türkiye’yi temsilen TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet Özalp ile Genel Sekreter Vekili Tunçağ Şen katıldı.

Avrupa'nın önde gelen döküm derneklerinin temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda, derneğin geleceğini yeniden şekillendirecek kritik kararlar alındı.

Bu önemli gelişmelerin başında, birliğin adının 2024 yılından itibaren Avrupa Döküm Federasyonu (EFF) olarak değiştirilmesi ve tüzük değişiklikleri yer alıyor. Bu değişikliklerle federasyonun Avrupa Birliği içerisindeki karar verici mekanizmalar üzerindeki etkisinin artırılması amaçlanıyor.

Yeni tüzük ile getirilen en önemli değişiklikler, Yönetim Kurullarının üçer yıllık görev süreleri için seçimle başa gelmesi ve federasyonun yeni yönetim modeli olarak öne çıkıyor.

30 Eylül'deki seçimlerde üye ülkelerin temsilcilerinin oylarıyla yeni dönem için federasyonun başkanı ve 5 yönetim kurulu üyesi belirlendi. Chiara Danieli (Fransa) EFF'nin başkanı seçildi. Yönetim Kurulunun diğer üyeleri Almanya, İspanya, İtalya, Polonya ve Türkiye'den döküm birliklerinin yönetim kurulu temsilcilerinden oluştu. Seçimlerde en çok oy alan ülkelerden biri olarak ülkemizi temsilen CAEF Yönetim Kurulunda Sn. Mehmet Özalp yer alacak.

Yeni dönem değişikliklerinin temel amacı, kuruluşun görünürlüğünü artırmak ve Avrupa döküm endüstrisi için güvenilir ve yetkili bir ses olmak olarak ifade ediliyor.

Enerji maliyetleri, karbon ayak izi düzenlemeleri ve sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacı, Avrupa döküm sektörünün Brüksel'deki siyasi arenada daha güçlü bir şekilde temsil edilmesi gerekliliğini öne çıkarıyor.

Bu ihtiyaçların farkında olan EFF yönetim kurulu, bu değişken endüstri ortamına ayak uydurarak döküm sektörünü daha yenilikçi, sürdürülebilir ve rekabetçi olma yönünde teşvik edecek stratejiler geliştirmeyi amaçlıyor.

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

202

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı