Türkiye Döküm Sanayi Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Döküm Sanayi Meclis toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu’nun katılımları ve Meclis Başkanı Uğur Kocaoğlu başkanlığında, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımlarıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
Meclis, “Döküm Sektörünün Gündemindeki Konularla İlgili Gelişmeler” ile “Döküm Sektör Güncel Değerlendirme Sunumu” gündemi ile toplandı.
 
Meclis Başkanı Kocaoğlu; 29 Şubat 2024 tarihinde TOBB ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ın katılımları ile gerçekleştirilen Sektörel Ekonomi Şurasında sunulan sektör sorun ve çözüm önerilerini, Şura sürecine ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.  
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası iş birliğinde tamamlanmış olan, 18 Mart 2024 Tarihinde Bilişim Vadisi’nde tanıtımı yapılan Türkiye'nin Sektörel Düşük Karbonlu Yol Haritası programı hakkında bilgi verdi. 
 
Kocaoğlu, Dökümhanelerde üretimde kullanılan tüm girdilerin döngüsel ekonomi ilkeleri çerçevesinde yönetilmesi, işletmelerin çevresel etkilerini en aza indirmesi ve çevreye duyarlı bir üretim yapması açısından kritik bir öneme sahip olduğu, sürdürülebilir bir gelecek için tüm döküm tesisleri enerji verimliliğini artırarak sektörün rekabetçiliğini güçlendirirken, çevreye olan etkilerini de azaltmayı hedeflemesi gerektiğine vurgu yaptı.
 
2024 yılı içinde gerçekleştirilecek sektör için önemli olan fuar ve kongrelere ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.
 
Meclis Başkanı tarafından hazırlatılan “Döküm Sektör Değerlendirmesi” konulu sunum sonrası,Dünya Döküm Sektörü, Avrupa Döküm Sektörü ve Türkiye Döküm Sektörü kıyaslamaları sektörün içinde bulunduğu durum meclis üyeleri tarafından masaya yatırıldı.   
 
Meclis Üyelerinin gündeme ilişkin değerlendirme ve önerilenin ardından toplantıya son verildi.
 

 

 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

200

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı