Vefat & Baş Sağlığı - TÜDÖKSAD Eski Dönem YK Başkanı Mete Nakiboğlu

Türkiye Metal Döküm Sanayisinin Duayenlerinden, Derneğimizin 1981 – 1993 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Sayın Mete Nakiboğlu 11 Nisan 2021 Pazar günü vefat etmiştir. Merhumun cenazesi yarın (12.04.2021) saat 12.00’de İstanbul Ulus Mezarlığında kılınacak cenaze namazına takiben defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet yakınlarına sabır, camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

TÜDÖKSAD 4. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mete Nakipoğlu, döküm sektörünün en önemli firmalarının kuruluşlarında yer almış ve TÜDÖKSAD’da en uzun süre yönetim kurulu başkanlığı yapan isim olmuştur.

İlkokulu İstanbul ve Tirebolu’da okuduktan sonra, Talas Amerikan Ortaokulu ve Tarsus Amerikan Lisesi’ni bitiren Nakiboğlu Amerika’da Makine Mühendisliği tahsili yapmış ve 1962 yılında master derecesiyle birlikte makine mühendisi olarak iş hayatına atılmıştır.

6 ay kadar Amerika’da kar amacı olmayan bir kuruluşta çalıştıktan sonra memlekete dönme kararı almış ve 1962 – 1966 yılları arasında SEKA bünyesinde uzman mühendis olarak görev yapmıştır. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra kariyerine o dönemin döviz kaynaklarına sahip tek kuruluşu Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası’nda devam etme fırsatı bulmuştur.

Buradaki çalışmaları boyunca bir çok sanayi dalını tanıma fırsatına bulan, yatırım projelendirmesi, maliye ve bilanço alanlarında önemli tecrübeler edinen Nakipoğlu 1971 Koç Holding bünyesinde çalışmaya başlamıştır.

Dönemin zorlukları dolayısıyla Tofaş, Otosan, Türk Traktör gibi grup şirketlerine motor gövdesi temin etmekte zorlanan Koç Holding 1972 yılında sıfırdan döküm fabrikası yatırımı yapmaya karar vermiş ve proje sorumluluğuna Sayın Mete Nakiboğlu atanmıştır.

Uzun süren detaylı proje ve kurulum aşamaları sonrasında 1978 yılının Mart ayında resmen açılan Döktaş işletmesinin her bir adımında büyük emekler veren Sayın Nakiboğlu uzun yıllar Döktaş’ın Genel Müdürlüğünü yapmış ve Türkiye Metal Döküm Sektörünün bir ekolü haline gelmesinde çok büyük katkılarda bulunmuştur.

80li yılların hemen başında TÜDÖKSAD idari heyetinde önemli görevler üstlenen Sayın Nakiboğlu, Derneğimizin kurucusu ve Merhum Cumhurbaşkanımız Sayın Turgut Özal ile birlikte sektör adına yoğun mesai harcamış ve sektörümüz için ciddi zorluk yaratan İstihsal Vergisinin kaldırılması amacıyla yürütülen çalışmalara katılmıştır.

Sonrasında 1981 – 1993 yılları arasında TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiş ve Derneğimizin WFO Dünya Dökümcüler Birliği bünyesine katılmasında (eski adıyla CIATF International Committee of Technical Foundry Societies) büyük rol oynamıştır.

Ayrıca, Dünya Döküm Kongresi ev sahipliği için ilk müracaatı 1987 yılında Moskova’da gerçekleştiren Nakiboğlu, 2004 yılında İstanbul’da düzenlenen ve uluslararası camiada büyük etki yaratan 66. Dünya Döküm Kongresi ev sahipliğimize giden yolu açmıştır.

Kendisi 1990 yılında Derneğimizin İstanbul Gayrettepe’deki ofisine taşınması sürecinde de aktif rol almıştır. Derneğimiz, 2012 yılında İstanbul Mecidiyeköy’deki mevcut ofisine geçişine kadar 22 yıllık süreçte tüm faaliyetlerini Merhum Cumhurbaşkanımız Sayın Turgut Özal’ın açılışını gerçekleştirdiği Gayrettepe ofisinde sürdürmüştür.

Sayın Nakiboğlu TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürürken 1987 yılında Demir Döküm kuruluşuna katılmış ve bugünkü temellerinin atılmasında ciddi payı olmuştur. Ayrıca, Kumsan Döküm Malzemeleri bünyesinde de çok önemli katkılarda bulunmuştur.

Sektörümüzün bugünkü konumuna gelmesinde büyük emekler veren ve büyük başarılara imza atan Sayın Mete Nakiboğlu’na bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı