BÜHLER 2. Yüksek Basınçlı Döküm Semineri Yoğun Katılımla Gerçekleşti

TÜDÖKSAD üyesi Bühler AG ev sahipliğinde 10 Mayıs 2023 tarihinde Yüksek Basınçlı Enjeksiyon Döküm temalı bir seminer düzenlendi.

İstanbul Beykoz’daki Limak Eurasia Hotel’de gerçekleşen seminere sektör mensubları yoğun katılım sağlarken tüm sunumlar büyük ilgiyle takip edildi. İngilizce-Türkçe simultane tercüme desteğinin de sağlandığı tam gün süren seminer Bühler Ülke Satış Müdürü Mustafa Çınaroğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Sonrasında TÜDÖKSAD İş Geliştirme Direktörü Tunçağ Cihangir Şen bir sunum gerçekleştirdi. Şen, TÜDÖKSAD'ın aynı gün basınla paylaştığı metal döküm sektörünün 2022 yılına ait üretim, ihracat ve büyüme istatistiklerini gösteren grafikler ve bilgiler paylaştı. Otomotiv sektöründeki elektrifikasyon ve dönüşüm trendinin döküm sektörünü nasıl etkileyeceğine dair son raporlardan derlediği bilgileri de katılımcılara aktardı. Ayrıca, TÜDÖKSAD Akademi & Dökümhane.net platformları hakkında bilgi verdi.

Şen, "CHROMAFOR - Metal Döküm Sektöründe Döngüsel Ekonomi Yönetimi” e-öğrenme platformu hakkında da kısa bir bilgilendirme yaptı. CHROMAFOR Platformu, döküm sektörü çalışanlarının beceri ve yetkinliklerini döngüsel ekonomi prensipleri doğrultusunda geliştirmelerine olanak tanıyor.

https://chromafor.eu/tr/ adresi üzerinde erişime açılan platform, döngüsel ekonomi prensipleri, döngüsel ekonomi özelindeki Avrupa Birliği ve Ulusal mevzuatlar, dökümhanelerde çevre yönetim sistemleri, yeni nesil İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamaları, döngüsel ekonomi özelindeki kalite yönetim sistemleri, şirketler için kurumsal yeşil iletişim önerileri gibi çeşitli konularda materyaller sunuyor. İçerikleri inceleyip öz değerlendirme sınavlarını başarıyla tamamlayanlar başarı sertifikası almaya hak kazanıyorlar.

Konuşmasının sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Şen, başarılı organizasyon için Bühler ekibine ve katılımları için tüm dinleyicilere teşekkürlerini sundu.

Bühler AG Yüksek Basınçlı Döküm Semineri, yüksek basınçlı enjeksiyon dökümle ilgili güncel teknolojilerin ve gelişmelerin paylaşıldığı sunumlarla devam etti. Seminerde, alüminyum yüksek basınçlı dökümde kalite hataları (Prof. Dr. Özgül Keleş - İ.T.Ü.), basınçlı döküm teknolojisinde son gelişmeler (Martin Lagler - Bühler AG), sürdürülebilirlik ve yeşil tedarik zinciri yönetimi (Ümmet Ayyıldız), enjeksiyon dökümde üretim optimizasyonu (Adrian Buob - Bühler AG) ve basınçlı döküm teknolojisi için yüksek performans PVD kaplamaları (Muhammet Şen - Voestalpine HPM) başlıklarında kıymetli paylaşımlar gerçekleşti. Sunum yapan tüm uzmanlara teşekkür plaketi verilip hatıra fotoğrafları çekildikten sonra etkinlik sona erdi.

 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

200

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı