Gedik Holding, Azerbaycan'ın ilk Türk Sanayi Tesisini Kurdu

Ülkemizin ve Avrupa'nın en önemli kaynak makinesi, elektrot, kaynak teli ve toz altı tozu üreticilerinden olan Gedik Holding, Azerbaycan'daki ilk Türk sanayi tesisini hizmete aldı.

Kaynak, vana ve döküm alanında faaliyet gösteren Gedik Holding, Azerbaycan'da kurduğu fabrika ile Rusya, Gürcistan ve Özbekistan'a açılmayı hedefliyor. Metalin ekmeği olarak bilinen kaynak elektrotları üretim tesisini Gürcistan sınırındaki Kazak şehrinde yapan Gedik Holding bir anlamda ekmeğini kardeş ülke Azerbaycan ile paylaşmış oldu. 80 ülkeye ihracat yapan holdingin şu anda 90 bin ton kaynak sarf malzemesi üretimi var. Gedik Holding'in yurtdışındaki ilk yatırımı hakkında Azerbaycan'ın Kazak şehrindeki üretim tesislerinde düzenlenen toplantıda bilgi veren Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, "Geçtiğimiz yıl cironun üçte biri ihracattan gelirken bu yıl bu oran yüzde 50’ye çıkmış durumda" diye konuştu.

Sırada Doğu Avrupa var

Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’in ev sahipliğinde Azerbaycan’ın Kazah bölgesindeki fabrika, Gedik Holding’in de ilk yurtdışı yatırımı. Azerbaycan’daki tesis ile bölgede büyüme planı içinde olduklarını anlatan Hülya Gedik, “Yatırım planımız 2020'de 86 milyon TL yani 15 milyon dolar. Yurtdışı yatırımlarımız devam edecek. 2020 ve sonrasında başta Doğu Avrupa olmak üzere ihracat pazarlarımızdaki üretim tesislerimizin sayısını artırmayı ve ihracatımızı büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de kaynak pazarının en büyük oyuncusu olan Gedik Kaynak’ın Azerbaycan’daki tesisi, 9 bin ton kapasiteli ilk kaynak sarf malzemeleri üretecek.

 

 

Kaynak:(Habertürk)