TEZMAKSAN, Sivas Fabrikası ile 100 Milyon Euro İhracat Hedefi Belirledi

Tezmaksan’ın Yeni Kalesi Olan Sivas Fabrikası Açıldı.

Türk makine sanayinin öncü firmalarından olan Tezmaksan, 15 milyon Euro yatırım ve 37 milyon 500 bin TL'lik inşa bedeliyle tamamladığı Sivas fabrikası açılışını gerçekleştirdi. Robotlu otomasyon teknolojileri üreten ve CubeBOX seri üretimine başlanan fabrika açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katıldı.

Oldukça görkemli bir törenle açılışı yapılan Tezmaksan Sivas fabrikasında Endüstri 4.0 üretimi yapılacak. Törende konuşan Bakan Kacır, fabrikanın, Türkiye’nin havacılık, savunma ve uzay teknolojilerinde yerlilik oranını artıracağını ifade etti. Türkiye’de ilk defa Sivas’ta üretimi gerçekleştirilecek 8 eksenli tornalama merkezinden yeni nesil CNC modellerine kadar geniş bir segmentte ürün gamının imal edileceği Sivas fabrikasından 40 farklı ülkeye ihracat yapılacağını vurgulayan Kacır, Tezmaksan’dan Sivas’ta bir Ar-Ge merkezi kurmasını beklediklerini de söyledi.

Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu da ahde vefa düşüncesiyle bu fabrikayı Sivas’a kurduklarını belirtti. Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kaçır, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Sivas milletvekilleri Hakan Aksu, Rukiye Toy, il protokolü, Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu, aile bireyleri ile çok sayıda davetli katıldı.

"Robot teknolojileri hızla büyümemizi sağlayacak"

Yatırımla ilgili bilgi veren Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, toplamda 15 milyon euro’ya tamamlanacak fabrika için şimdiye kadar 6 milyon euro harcadıklarını, bugün açılan bölümde robotlu otomasyon sistemleri ürettiklerini, ikinci fazda tornalama merkezi üretimleri için tesis kuracaklarını anlattı. Resmi açılışı yapılan Sivas fabrikasının ekim ayından itibaren üretimlere başladığını, Tezmaksan’ın geçen yıl 4 milyon euro olan cirosunun, bu yıl fabrikanın tam kapasite devre girmesiyle 12 milyon euro’ya ulaşacağını belirten Hakan Aydoğdu şöyle konuştu:


“Bu cironun 8 milyon euro’su da ihracattan gelecek. 2030 yılında ihracatımızı 100 milyon euro’ya çıkarmayı planlıyoruz. Bu büyük bir sıçrama. Fakat robot teknolojileri hızla büyümemizi sağlayacak.”

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek: 

"Tezmaksan’a bu güzel fabrikayı ilimize kazandırdığı için teşekkür ediyoruz"

Açılışta konuşan  Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, “Talaşlı imalat sektörünün lider firmaları arasında yer alan ve Türkiye'nin yenilikçi gücünü gösteren bu tesis; inanıyorum ki yüksek teknolojili üretimleri ile Sivas'ın gururu olacak ve şehrimizin adını dünyaya duyuran fabrikalar arasında İnşallah yerini alacaktır. İnşallah bu güzel yatırıma Demirağ Organize Sanayi Bölgemizde yenileri eklenecek ve Sivas'ımız büyüyen, gelişen bir kent olmayı sürdürecektir.

Bu vesileyle doğduğu kente üretim ve istihdam ile geri dönerek vefasını gösteren ve ilimizde yatırım yapan Tezmaksan gibi tüm hemşehrilerimize, sanayicilerimize teşekkür ediyorum ve buradan bir kez daha hemşehrilerimize şehrimize daha çok yatırım yapmaları hususunda çağrıda bulunuyorum. Hemşerimiz Sayın Mustafa Aydoğdu doğup büyüdüğü bu güzel toprakları unutmadığı için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kaçır da konuşma yaptı. Konuşmasında ülkemizin gelişmesi adına atılan adımları ve yapmamız gerekenlere değindi. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fabrikanın açılışı yapıldı.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

200

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı