Trakya Döküm, 2021’in En İyi Global Tedarikçisi Seçildi

Trakya Döküm, Bosch Group’ un Global Tedarikçi Ödülüne Sahip Olan Tek Dökme Demir Üreticisi Oldu.

Trakya Döküm, dünyanın önde gelen küresel teknoloji ve hizmet tedarikçisi olan Bosch Group’ un üstün kalite ve mükemmel performanslı tedarikçilerine verdiği uluslararası Global Tedarikçi Ödülü’ ne layık görüldü.

Bosch Grup tarafından bu yıl 17. kez verilen Global Tedarikçi Ödülünü, üyemiz Trakya Döküm A.Ş. direkt malzeme tedarikçisi olarak “Endüstriyel Teknolojiler” kategorisinde almaya hak kazandı ve Bosch Grubu'nun dünya çapındaki en iyi tedarikçileri arasında yer aldı.

Bosch Grubu’nun her yıl küresel tedarik zincirindekiyaklaşık 23 bin tedarikçisi arasından seçilen özellikle kalite, teslimat, toplam maliyet ve sürdürülebilirlik kriterleri açısından üstün performans gösteren tedarikçilerini ödüllendirdiği organizasyonda, üyemiz Trakya Döküm, 16 ülkeden 46 tedarikçi arasında yer alan tek dökme demir üreticisi oldu.

Bosch Global Tedarikçi Ödüllerin Tarihçesi

Bosch Grubu global tedarikçilerini düzenli olarak değerlendirerek, bunların arasından en başarılı bulunan olanları iki yıllık periyotlarla belirliyor ve iki yılda bir dünyanın dört bir yanından tedarikçilerini Global Tedarikçi Ödülü ile ödüllendiriyor. 1987 yılından bu yana, tedarikçi mükemmelliğini onurlandırmak için verilen ödüller sektörde büyük bir prestije sahip.

Bu yıl 17'ncisi verilen “Bosch Global Tedarikçi Ödülleri” kapsamında; “Endirekt Malzeme Alımı, Hammaddeler ve Bileşenleri, Direkt Malzeme Alımı- Mobilite Çözümleri, Endüstriyel Teknolojiler ve Tüketim Malları” kategorilerinin yanı sıra bu yıl ilk kez verilen ve küresel ısınmayı azaltmaya yönelik faaliyetlere odaklanan sürdürülebilirlik kategorisinde de ödüller dağıtıldı.

Şirket bu yıldan itibaren CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik faaliyetlere odaklanan tesislere de ödül vereceğini belirtirken, bu ödülün tedarikçilerin sürdürülebilirlik uygulamalarını teşvik etme amaçlı verildiğinin de altını çizdi.

Seçilen Firmalar Arasında Tek Dökme Demir Üreticisi Olan Trakya Döküm, “Endüstriyel Teknoloji” Alanında Ödülün Sahibi Oldu

Yıllık satın alma hacmi yaklaşık 35 milyar Euro değerinde olan Bosch Grubu’nun bu yılki Global Tedarikçi Ödüllerinde üyemiz Trakya Döküm, toplam 23 bin tedarikçi arasından “Endüstriyel Teknolojiler” alanında bu ödüle layık görüldü.

Türkiye Metal Döküm Sanayisinin en köklü ve öncü kuruluşlarından olan Trakya Döküm, mevcut 6 adet dikey kalıplama üretim hattı ile bugün için yıllık 80 bin ton döküm üretim kapasitesine sahip. Trakya Döküm, 2022 yılında devreye girecek olan yeni kapasite artırımına yönelik yatırımları ile yıllık 100 bin ton döküm üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyor. Üretiminin yüzde 40'ını başta Batı ve Orta Avrupa ülkeleri olmak üzere, aralarında ABD, Hindistan ve Çin’in de bulunduğu 30'dan fazla ülkeye ihraç ediyor.

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yayınlanan Türkiye'deki ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında uzun yıllardır yer alan Trakya Döküm; yüksek kalitede sfero, gri, temper, vermiküler, yüksek silisli ve SiMo alaşımlı ham döküm, işlenmiş ve montajlı parçalar üretiyor.

Trakya Döküm Genel Müdürü ve Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği- TÜDOKSAD Eski Yönetim Kurulu Başkanlarından Uğur Kocaoğlu, "Trakya Döküm olarak yüksek katma değer sağlayan teknolojiler ile verimliliğin arttırarak gerek sektörümüzün gerekse ülke ekonomimizin büyümesine katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Küresel pazarın dinamik ihtiyaçlarını yakından takip ederek, müşteri talep ve beklentilerinin ötesinde ürün ve hizmet sağlayarak, müşterilerimize tüm ürün geliştirme ve üretim süreçlerinde döküm, talaşlı imalat ve montaj prosesleri için rekabetçi çözüm ve hizmetler sunuyoruz.

Kalite, eğitim, sürekli gelişim, sürdürülebilirlik ve çevre bilinci anlayışımızla, dünya çapında ve uluslararası standartlarda bir döküm işletmesi olarak fark yaratan çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz. Bosch Global Tedarikçi Ödülüne layık görülmemiz ve bu ödülü alan tek dökümhane olmamız bize doğru yolda olduğumuzu bir kez daha gösteriyor. Bunun için Bosch Grubu’na müteşekkir olduğumuzu belirtiyor ve uzun yıllara dayanan başarılı iş birliğimizin devamını diliyoruz" şeklinde konuştu.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı