Türk Sanayisinde Mihenk Taşı Bilginoğlu Endüstri

Tedarikçi Üyelerimizden BDM Bilginoğlu Endüstri Firmasından Sayın İsmanil Bilginoğlu Metal Dünyası ile değerli bir röportaj gerçekleştirdi.

 

Uzun yıllar Türk sanayisine hizmeti veren birisi olarak  firmanızın oluşumu ve gelişimi ile ilgili bize bilgi verir misiniz? Bilginoğlu olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Bilginoğlu Endüstri; 1973 yılında Yüksek Makine Mühendisi Ercan Bilginoğulları tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana Türk sanayisi ile yüksek kaliteli endüstriyel ekipmanları bir araya getiren firmamız yurt içi ve yurt dışı bağlantıları ile Türk sanayisinin öncü kuruluşları arasında yer almaktadır.

Makine sanayisinin ve diğer sanayi kollarının vazgeçilmez bir parçası olan ölçüm işleminin en kaliteli ve hassas şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan ölçüm malzemelerinin en kalitelilerini ülkemiz sanayi kuruluşlarıyla buluşturuyoruz. 48 yıldır sürdürdüğümüz faaliyetlerimiz kapsamında global markalarla imzaladığımız çeşitli distribütörlük ve ortaklık anlaşmaları ile hizmet alanımızı her geçen gün geliştirmekteyiz. İlk olarak 1989 yılında dünya devi Mitutoyo GMBH ile imzaladığımız distribütörlük anlaşmasından bugüne kadar otuza yakın markanın Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız.

Endüstriyel ölçüm cihazları sektöründe yaptığımız çalışmaların yanında, 2017 yılında bağımsız bir şirket olarak hayata geçirdiğimiz BDM Bilginoğlu Döküm firmamız ile hem demir grubu hem de demir dışı dökümhanelere yüksek kaliteli malzemeler tedarik ediyoruz. 2018 yılında kurduğumuz BMS Bilginoğlu Makine firmamız ile de müşterilerimizin standart ürünler haricindeki özel ürün taleplerini en kaliteli şekilde karşılaşmaktayız.

Bilginoğlu olarak yatırımlarınızdan bahseder misiniz? Yeni projeniz var mı?

İzmir’de faaliyetlerimize başladıktan sonra 50 yıla yaklaşan hizmet sürecimizde İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir (depo) gibi büyük şehirlerde açtığımız yeni ofisler ile müşterilerimize showroom, kalibrasyon merkezi, depo ve satış ofisi gibi hizmetler vermekteyiz. Son olarak 2019 yılında açılışını yaptığımız Ankara ofisimizde tüm cihazlarımız çalışır halde demo/servis hizmeti vermeye başladık.

2020 yılında BDM Bilginoğlu Döküm firmamızda hayata geçirdiğimiz CRM sistemi ile daha güçlü ve etkili bir müşteri ilişkileri yönetimi sistemine geçiş yaparak satış öncesi ve sonrası müşteri ilişkilerimizde yeni bir devir açtık. İzmir Ulucak’taki depomuzda yaptığımız geliştirmeler ve diğer yatırımlar ile yurt içi ve yurt dışı müşterilerimize çok daha hızlı ve güvenli sevkiyat hizmeti verebilmekteyiz.

Bilginoğlu hizmet çeşitliliğinizden bahseder misiniz?

Bilginoğlu Grup çatısı altında bulunan Bilginoğlu Endüstri firmamız müşterilerine; boyutsal ölçüm, malzeme ölçüm ve titreşim önleyici hassas sistemler olmak üzere üç ana kategoride yüksek kaliteli hassas ölçüm malzemeleri tedarik etmektedir. 30’un üzerinde ürün grubunda binlerce farklı ürünün satışını yapmaktayız.

Satışını yaptığımız ürünlerin bakım, onarım, kurulum-montaj ve kalibrasyon gibi süreçlerinde de müşterilerimize gerekli desteği sağlamaktayız. BDM Bilginoğlu Döküm firmamızda da demir grubu ve demir dışı grubu olmak üzere iki ana kolda dökümhane malzemeleri tedariği sağlıyoruz. BDM Bilginoğlu Döküm olarak distribütörlüğünü yaptığımız 10’dan fazla firmanın birbirinden kaliteli ürünlerini yurt içi ve yurt dışı bir çok dökümhane ile buluşturuyoruz. 

Firmanızı sektördeki  rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir?

Bilginoğlu Grup olarak hizmet verdiğimiz tüm sektörlerde ürün yelpazemizin genişliği, en kaliteli markalarla kurduğumuz iş ilişkileri ve yüksek müşteri memnuniyeti ile sektördeki öncü konumumuza ulaştık.

Firmanızın sahip olduğu standartlar nelerdir? Ürün temininde ki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

BİlLMAKSAN, MİSURA, IMPRO gibi Marka Tescil Belgelerinin yanı sıra, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve TSE Teknik Servis Yeterlilik vb. belgelerimiz bulunmaktadır.

 

(Kaynak:Metal Dünyası)

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.